O mnie

Moje zdjęcie
Olsztyn, warmińsko-mazurskie, Poland

niedziela, 4 lutego 2018

Smutna piosenka.

W ubiegłym tygodniu pojechałem odwiedzić przyjaciela, którego czasowo rzuciła narzeczona, gdyż zapragnęła pośmigać na nartach zjazdowych, gdzieś po słowackiej stronie Tatr. Z uwagi na fakt, że był to wtorek obyło się bez szaleństw, które zazwyczaj towarzyszą piątkom i środom. Ot posiedzieliśmy sobie spokojnie w kuchni, poddziergiwując wodery z wełenki, popijając herbatę z dodatkiem korzenia chrzanu i nucąc rzewną pieśń o powiatowej dziewczynie, która otruła się z powodu niespełnionej miłości do account managera z Białołęki.
Nie wiem, czy był to skutek działania zawartego w chrzanie izotiocyjanianu allilu wzmocnionego teiną, czy też rzeczonej pieśni, a zwłaszcza jej ostatniej zwrotki …

Pod biało brzozo jo pochowali
W glebie, co szóstej była klasy
I tak oto nieszczęsna w te jedne sekunde
Zarzewiem się stała biomasy.

Ref. Hop, hop, dziś, dziś. Basetle! Od ucha!!

… ale nagle wzięło nas na reminiscencje, a konkretnie na wspominki o rybałce i pokrewnych sposobach pozyskiwania darmowego wyżywienia w przyrodzie w - trudnym gospodarczo, niestabilnym społecznie, ale jakże twórczym - przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych minionego stulecia.
         Część czytelników tego bloga pamięta zapewne, że był kiedyś taki czas, gdy nasze rzeki, jeziora, strugi i glinianki pełne były jazgarzy, szczeżui, piskorzy i grzybieni, a słowo „rak” kojarzyło się zazwyczaj z pyszną kolacją na świeżuteńkim powietrzu, pośród ludzi ubranych na wesoło, a nie z niskobudżetowym obiadem w tanim lokalu, pośród ludzi ubranych na czarno.

         I o tym właśnie rozmawialiśmy, podczas wspomnianego, wtorkowego paraweekendu i łzy - jak grochu ziarna - płynęły nam po twarzach, a zwłaszcza mojemu przyjacielowi, gdyż jest ci On ode mnie - jakby nie liczył - o dobre półtora roku, starszy.59 komentarzy:

 1. Anonimowy_Alkoholik4 lutego 2018 13:03

  3 od dołu >

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy_Alkoholik4 lutego 2018 13:04

  Znaczy 4 sorry w trakcie terapii jestem

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy_Alkoholik4 lutego 2018 13:05

  chociaż 3 też bardzo dobre, absolutnie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi, że wpadłaś i to podczas tak ważnego etapu w życiu, jakim jest niewątpliwie terapia. A może jednak skusisz się na małe piw ... Przepraszam, żartowałem!

   Usuń
 4. Domniemywuję /czy domniemywam?/ że w związku z powyższym wszystkie żubry się na Was pogniewały, albowiem odeszły w siną dal pokazując swoje zacne tylne części ciał....uprzednio wytarzając się ze śmiechu...

  Uprasza się jednocześnie o wpisanie w odpowiednim miejscu mojego nowego, jeszcze beznadziejniejszego bloga.
  :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakbyś tam była z tym tylko wyjątkiem, że nawet im wargi nie drgnęły. To wyjątkowo ponure zwierzaki i pewnie stąd powiedzenie "śmiej się, śmiej, a nigdy żubrem nie zostaniesz" :) PS. Zrobione!

   Usuń
 5. Ale figlowałeś z żubrami, a odwracasz uwagę jakimś rybołowiectwem:-)
  Ryby wspominasz, a jabłka? Gdzie te dawne odmiany, każda o innym zapachu i smaku, teraz nie wiesz czy to jabłko, czy inna wydra...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak nas jakoś naszło od tych używek:)) Tam jabłka! Gdzie się dawne kurczaki podziały i inna, smaczna żywina?! Tak swoją drogą stare odmiany wracają, ale niestety w byle sklepie ich nie kupisz, gdyż większość łupią restauracje:)

   Usuń
  2. Co prawda, to prawda, kurczaki w rękach się rozpadają, kroić nie trzeba, ser nie pachnie, a masło? Masakra nie masło!
   Trzeba by wieś objechać lub samemu robić to i owo...

   Usuń
  3. My na szczęście mamy źródełko, więc od czasu do czasu objadamy się tłustym twarogiem, jajkami i domowymi serami:)

   Usuń
 6. Nie wiedziałem, że korzeń chrzanu taką fajną łacinę w sobie zawiera. Muszę spróbować, bo też lubię doprowadzać się do stanu, kiedy "łzy - jak grochu ziarna" spływają mi po twarzy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to tylko wierzchołek góry lodowej, gdyż chrzan szczególnie w łacinę zasobnym jest. Polecam, choć zastanawiam się, co by było, gdyby herbatę zastąpić ... nieherbatą i odczekać jakiś czas, żeby się przegryzło :))

   Usuń
  2. Zapewne wtedy cała góra lodowa by się wyłoniła!

   Usuń
 7. Wojciechu, ty to jednak nieodrodne dziecię podlaskie jesteś! Herbata z chrzanem? Z braku innych środkó zmieniających świadomość? No tylko tam ludziska potrafią takie wynalazki patentować! I jeszcze jaka piękna twórczość ludowo-ekologiczna z tego wychodzi! Zarzewiem się stała biomasy - to będzie mój ulubiony cytat miesiąca:) Do oglądania zaś nóżki zgrabne tego stada. Kształtne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żeby być precyzyjnym, to jestem odrodnym pacholęciem pogranicza mazowiecko-podlaskiego, więc nie takie rzeczy się jadło, piło i śpiewało:)) Proszę Cię bardzo, zwłaszcza że jest teraz okres promocji i pierwszy miesiąc korzystania z cytatów jest całkowicie (tu mikrogwiazdka)) bezpłatny:))

   Usuń
 8. Gleba szóstej klasy też brzmi dobrze:) Zdjęć reszta do oglądania absolutnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie większość rolników byłaby odmiennego zdania, ale co tam:)) PS. Masz 100% racji z tymi galanty ... nóżkami!

   Usuń
 9. Tańcząca z Tatankami
  Podlaska Dziewica,
  Zaprawiała się malinami
  By mieć krasne lica.

  Wtem nadszedł ją z zaskoku
  Podlaski fotograf
  Podrapał się po... boku
  I rzecze - cyrograf!

  Bym Diabłu podpisał!
  I nie dbał o duszę
  Byle Ci ... sfotografować lica!
  Pozwolisz?! jak tuszę!

  Na co ona muuuuu odparła
  Chwost się w koło rozchwiał
  Łeb na łapach oparła
  A czar był się rozwiał

  ;)
  Ps. Jestem uzależniony od chrzanu, chrzanię prawie wszystko ale herbaty z chrzanem nie piłem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiedziałem! Wiedziałem, gdyż muszę przyznać, że to Ty zainspirowałeś mnie do pierwszej w moim życiu próby poetyckiej :)))) PS. Herbaty, to akurat nie polecam:))

   Usuń
  2. Tą herbatą z chrzanem to czuję się twórczo zapłodniony.. Zobaczymy co z tego się wykluje?. ;)

   Usuń
  3. Czekamy zatem niecierpliwie na rozwiązanie! :))))

   Usuń
 10. Śliczne dzikie krówki, że się tak wyrażę...
  No, nie wiem czy się śmiać czy płakać z Twojego tekstu. Niby smutne to co piszesz ale jak się skupie na sposobie przekazu to mnie z głębi trzewi chichot wściekły wyrywa.
  A herbaty z chrzanem nie piłam. Z imbirem piję. Chrzan uwielbiam. Muszę kiedyś w wasze okolice przyjechać na te żuberki i łosie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo fachowo się wyraziłaś :))) Wściekły chichot przez łzy, to absolutnie akceptowalna reakcja. Zwłaszcza na Podlasiu:)) PS. Zapraszamy serdecznie, choć to aktualnie nie do końca nasze okolice, chyba że masz na myśli Polskę północno-wschodnią:)

   Usuń
 11. Ostatnie zdjęcie mnie pozamiatało, bardzo trafny dobór kadru. Pozostałe też świetne stłumiona masa rogów i kopyt budzi respekt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo czegoś takiego nie uświadczysz na Warmii, Mazurach i Pomorzu:) Z tym respektem jest kłopot. Niby można podejść blisko, ale nigdy nie wiesz, gdzie jest ta niewidzialna granica i raczej nie kusi Cię, że to dokładnie sprawdzić:))

   Usuń
 12. Można wnioskować, że herbatka ma mocne działanie. :)) Niemniej jednak, ta piosenka... no cudna! "Zakrzewiem się stała biomasy", "W ziemi co szóstej była klasy". To również jak nic moje cytaty miesiąca. :))
  A zdjęcia żubrów równie zacne. Kilka szczególnie przypadło mi do gustu. Jakoś jeszcze nie wybrałem się "zapolować" na nie, ale z żubrami myślę, że akurat nie będzie większego problemu. :)

  P.S. Wysłałem na priv na Facebooku, ale chyba pan jeszcze nie wyświetlił...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Mateusz. Musisz sam spróbować:)) Z żubrami mogą być kłopoty, gdyż nigdy nie wiesz, gdzie ich szukać. Na szczęście mamy tam bardzo życzliwego kolegę, który zawsze pomaga w namierzeniu stada. PS. Rzadko zaglądam na FB, ale dziś zajrzę. PS.2. Jaki pan? Tu wszyscy jesteśmy na "ty" :)

   Usuń
  2. Trochę głupio by mi było pisać na ''ty'' do kogoś, kto chodzi zapewne dwa razy dłużej po lesie, niż ja po świecie hahah. ;))

   Usuń
  3. To fakt, ale nie musisz się tym przejmować:) PS. Na priv niczego nie znalazłem.

   Usuń
  4. Wysłałem kilka zdjęć, u mnie wszystko jest, musisz/musi pan poszukać w starszych wiadomościach, albo wyślę coś nowego, to wtedy powinno pokazać się na górze. :)

   Usuń
  5. Widziałem. Kłopot był w tym, że FB nie zgłosiło tego faktu:) Zdjęcia fajne! W przypadku perkoza, trochę za bardzo z góry, ale to kwestia indywidualnych upodobań. Teren masz wokół bardzo fajny (trochę znam Wrzesinę), więc myślę, że ten sezon będzie Ci przychylny:)

   Usuń
  6. O, niespodziewałbym się, mnie też się podoba. Szczególną wartość mają dla mnie starodrzewia, oraz pobliże użytku ekologicznego Jezioro Giedajty. Był pan w tym miejscu? :)
   Co do zdjęć, dzięki, sprzęt na wiele mi nie pozwala. ;)

   Usuń
  7. Mam kolegę we Wrzesinie, więc zdarzało mi się bywać:) Jeżeli chodzi Ci o ten zbiornik po lewej stronie szosy przy leśniczówce, to tak. Ciekawe miejsce, choć trochę za gęste do fotografowania. Tak na marginesie mojego pierwszego byka zobaczyłem w Rentynach, a więc także niedaleko:)

   Usuń
  8. PS. Sprzętem się nie przejmuj. Kiedyś go kupisz, a najważniejsze, że będziesz miał wtedy doświadczenie, bez którego najlepszy zestaw jest kompletnie nic nie wart:)

   Usuń
  9. Tak, chodzi mi o te miejsce, tam po lewej najpierw jest trochę mniejszy, a dalej większy z bogatszą florą właśnie ten użytek ekologiczny. Rentyny również są bliziutko. Widzę, że dobrze zna pan te tereny. Jakby co, zapraszam. :)

   Usuń
  10. Dzięki:) Polecam Ci jeszcze jedno, niezłe miejsce, ale lokalizację podam później na FB, gdyż nie chcę, żeby zbyt dużo ludzi zaczęło je odwiedzać.

   Usuń
 13. Witaj, Wojtku.

  Eschatologią powiało. I to nie tylko w żubrzej postaci.
  Brrr... :)

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 14. No i uchwyciłeś to, czego zawsze zazdrościłam zwierzętom. Może to zbyt wygórowane marzenie, sama nie wiem, ale... zawsze chciałam móc się oblizać po nosie! :D Zdjęcia jak zawsze majstersztyk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję:) Co prawda nigdy nie przyszło mi to do głowy, ale marzenie całkiem fajne:)) PS. To już nie jesteś M.S.?

   Usuń
 15. Chrzan do herbaty czy herbata do chrzanu? Tak się zastanawiałam póki zdjęć nie widziałam. I już wiem. Żubr.
  PS. Zaplątało się zdjęcie z bawołami na prerii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko zależy od nastroju i tzw. chwili:)) Żubr może być, choć też nie zawsze. A bizony faktycznie czegoś się w kadr wplątały, ale cóż. Przyroda zmienną jest :))

   Usuń
 16. Podobno najlepszy chrzan, to ten z Osjakowa :-) Zacna Ci ta poezja po chrzanie przyszła do głowy, zacna :-) A mnie się przypomniało, że muszę odświeżyć zapasy chrzanu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja kupuję na rynkach olsztyńskich od Pań Babć, które kto wie? Może i spod samego Osjakowa zjeżdżają! PS. Dziękuję i życzę zapełnienia spiżarni:)

   Usuń
 17. Wojtek - jak chcesz se jeszcze pochrzanić co nieco, to zapraszam na Mazury, tylko poczekaj proszę, bo ziemia zmrożona i nie da się ukopać, a chrzan mamy dorodny, niczym te bawoły z prerii (ten 7. kadr zmamił mnie i omamił też). Co tam do herbatki, damy go, czyli ten korzeń chrzanu, do samogonu i poczekamy na efekty ...

  Tak przy okazji - u Ciebie na blogu to nie wiem czy posty są lepsze, czy komentarze do nich.

  Pozdrawiam z Mazur ofkors

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po chrzan pojadę choćby i na Mazury (od nas, to jakieś 15 km, a przynajmniej tyle jest do granicy warmińsko-mazurskiej:))). Też jestem zdania, że herbata, to ostatni płyn do jakiego warto wrzucać to zacne warzywo (?). Tę drugą ciecz mogę załatwić, więc problem mamy z tzw. głowy, czyli czekam na poważne oferty:)) PS. Ja też nie wiem:)

   Usuń
 18. Nie wiem dlaczego, ale ten "Pan(i) żubr we własnej osobie" na zdjęciu nr.2 wygląda jakby się już opił(a) takiej herbatki...:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Jakieś podejrzany chrzan u Was tam macie. Zdjęcie piętnaste od dołu (chyba się nie pomyliłam w liczeniu, które jest okropnie żmudne i niewdzięczne) jest cudne i w ogóle te żubry to jak w Ameryce. W sensie dodatnim oczywiście.
  No i wcale w ogóle nieprawda, bo czytałam przed chwilą listy pewnego zapalonego wędkarza w latach sześćdziesiątych i dalej - ciągle się przewijało - ryb nie ma, nie biorą, nie ma, woda mętna, nie biorą. No, chyba, że on na chrzanie się skupiał bardziej. :)
  Pozdrawiam serdecznie!! :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tam od razu podejrzany! Nasz, warmiński i cudem od Niemca wyrwany z pazurów, podobnie jak te bizony z Podlasia cudem ... a nie. Teraz to za to grożą 3 lata, więc się powstrzymam :))) PS. To nie tak. W latach `60 taka gadka świadczyła o wędkarskim nieudałoctwie i tyle ..., choć wpływu chrzanówki całkowicie wykluczyć nie mogę!

   Usuń
  2. O nic bym go nie podejrzewała. Ten chrzan. O nic naprawdę, ale na poszlakę mnie naprowadziło poddziergiwanie wełnianych woderów. Można się zaniepokoić - prawie dwumetrowe w kłębie osobniki męskie ze łzami na jagodach i że z drutami to nic, ale wełna nie jest materiałem na wodery!! PS. Ale to Kornel Filipowicz łowił w listach do Szymborskiej, a on nie wygląda mi, że był nieudacznikiem. Nie brały, mówię Ci. Zresztą, co ja będę tak niedawno szukać, jak dawno też nie brały. :D
   "A Szymon odpowiedział: Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i niceśmy nie ułowili" A to zawodowy rybak był. ;))

   Usuń
  3. Poszlaka słuszna! Wełna rzeczywiście nie jest najlepszym materiałem na woderki :)) PS. Skoro wędkował w latach minionych i nic nie złapał, to BYŁ nieudacznikiem i tyle :))) Ryb było wtedy, że o Jezu! (to tak apropos tego Szymiona):))))))

   Usuń
 20. "Zarzewiem się stała biomasy"... Czyli - "Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz". Tego pierwszego uczyłam dzieci na biologii, drugim uzupełniałam "religię", na której nie uczono niczego.
  Słyszałeś o jałówce rasy limousine, która zwiała do stada żubrów? Nie wiem, w jakim celu zwiała ale się domyślam. W PRL hodowano, skutecznie zresztą, żubronia, słyszałeś o tym? Twoje stada czystej rasy, nie skażone bydłem domowym, co widać. A co by było, gdybyś przekroczył granicę? Masz plan awaryjny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gaju, przepraszam, że tak późno, ale wszystko wyjaśniam w kolejnym poście:) PS. O religii właśnie stoczyliśmy gęstą dyskusję z gŁosiem i wyszło nam, że ... ta krowa, to fajna laska jest ;)) PS.2. Oczywiście, że słyszałem (i widziałem) o żubroniach. Głupi pomysł takiego, naszego dr. Moreau, który miał poparcie, więc działał:). PS.3. Nie mam:)

   Usuń