O mnie

Moje zdjęcie
Olsztyn, warmińsko-mazurskie, Poland

niedziela, 19 października 2014

Czarny ląd.

           Jest sucho i będzie jeszcze suszej. To ciekawe, ale właśnie w Dolinie Biebrzy dotarło do mnie, że efekt cieplarniany naprawdę jest faktem.
Jak wynika z analizy prognozowanych zmian klimatu, przeprowadzonych w ramach projektu HABIT-CHANGE, pogoda w Dolinie zacznie się zmieniać. Wzrost temperatury spowoduje, że zimą zamiast śniegu coraz częściej będą padały deszcze. Brak pokrywy śnieżnej będzie skutkował zmniejszoną skalą wiosennych rozlewisk, co z kolei wpłynie niekorzystnie na inne procesy przyrodnicze. Ucierpią na tym ptaki, dla których Dolina stanowi ważny punkt na trasie ich wiosennych migracji i ryby, takie jak szczupak, dla których ciepła woda rozlewisk stanowi wymarzone miejsce na tarło. Odczują to także ssaki, których naturalnym siedliskiem są mokradła.
Wysoka, średnia temperatura zmieni także lato. Charakterystyczne dla tej pory roku będą długotrwałe susze, przerywane intensywnymi opadami.
Zamiana Doliny Biebrzy w Afrykę Centralną nie napawa optymizmem. Jedynym pocieszeniem dla mnie jest fakt, że będę wtedy zbyt stary, aby wyruszać w teren z aparatem. Przedstawiona powyżej, ponura wizja ma się bowiem ziścić w 2100 roku.


10 komentarzy:

 1. Piękna melncholia (6 i 10). Co do wizji myślę, że się jakoś przystosujemy. Bardzo suche lato spowodowało, że moje drzewka owocowe zostały zmuszone do zbudowania solidnego systemu korzeniowego i pierwszy raz od 10 lat mają w październiku liście. A może to tylko ten rok taki dziwaczny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cały weekend nadbiebrzański taki właśnie był. Nawet po podniesieniu się mgieł. A co do klimatu. Jest naprawdę strasznie sucho. Oprócz kilku bajorek, wyschło wszystko. Boję się, że my się przystosujemy, ale zwierzęta wodno-błotne mogą mieć z tym kłopot.

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Szkoda tylko, że nie udało mi się sfotografować czegoś bardziej dynamicznego niż drzewa :)

   Usuń
 3. To piszesz Wojtku brzmi smutno. ale jak na razie pokazałeś piękne jesienne pejzaże. Tarcza słoneczna obramowana listowiem robi wrażenie. Gratuluję pomysłu. Igor

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sam najlepiej wiesz, jak wygląda Dolina. Mam tylko nadzieję, że tak jak napisała Pani Grażyna, to ten rok taki dziwaczny.

   Usuń
 4. Wojtek, proszę bez czarnowidztwa, przyroda zmienną jest. Dziś zbyt sucho, jutro zbyt mokro i tak od miliona lat.
  Zdjęcia jak zwykle zachwycające. Pierwsze miejsce przez TKO - "odbicie"

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki Krzychu. To niestety nie czarnowidztwo, tylko wyniki analiz zmian klimatycznych. Jedyna nadzieja, że ta wizja sprawdzi się tak, jak wczorajsza prognoza pogody na dziś.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ocieplenie faktycznie widać niestety. Jakieś prognozy powiadają, że nie tylko za 96 lat, lecz już teraz zmiany klimatu można stwierdzić. Na przykład, przesunięcie pór roku (opóźnione wiosny i długie jesienie) oraz upalne lata i możliwe całkiem ostre=mroźne zimy. Tak podobno ma wyglądać pogoda u nas w Polsce przez jakiś czas. Mrozy w czerwcu nie napawają optymizmem ani mnie ani podejrzewam Szanownego podglądacza życia błotnisto - wodnego. Pozostanie tylko wykonywać statyczne fotografie statecznym drzewom. I tu mój hit tego tygodnia - las-4.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widać, widać. Nad Biebrzą wyschły wszystkie bez wyjątku mniejsze cieki, a sama rzeka musi być zasilana wodą z kanału augustowskiego. Wygląda to trochę jak lato na greckich wyspach i niekoniecznie budzi mój entuzjazm. Z tego wszystkiego wolę chyba jednak mrozy w czerwcu.

   Usuń