O mnie

Moje zdjęcie
Olsztyn, warmińsko-mazurskie, Poland

środa, 23 października 2013

Ostatnia biała czaplaKońcówka października. Czas żegnać się z rozlewiskiem, na którym zostało już bardzo mało ptaków. Krzyżówki, gągoły, łabędzie nieme, kilkadziesiąt gęgaw i biała czapla. Nie, nie pomyliłem się, nie czaple, a właśnie czapla. Podobno przebywa ich jeszcze w porywach do trzydziestu, ale ja spotkałem tylko tę jedną. Szkoda. W ubiegłym roku o tej samej porze rozlewisko było całkiem inne. Drobnica co prawda odleciała, ale czaple jeszcze nie i bywały chwile, że na rozlewisku potrafiło być naprawdę biało. A jeżeli już mowa o bieli, to niepodobna nie wspomnieć o bielikach. Tych również nie brakowało. Wokół miejsc, w których gromadziły się, pozostałe jeszcze, ptaki, siedziało ich niekiedy kilkanaście, czekając na swój szczęśliwy, a czyjś pechowy, los. Niestety, chwilę potem zaczęto osuszać rozlewisko. Każdego dnia było coraz mniej wody, aż wreszcie pozostała tylko w starych rowach melioracyjnych. Sęk w tym, że bez wody ciężko żyje się rybom, a bez ryb ptakom, które się nimi żywią, a bez tych ostatnich drapieżnikom. Potem woda wróciła, ale ryby jeszcze nie. I dlatego właśnie w tym roku prawie nie ma czapli i nie ma bielików. Podobno do pełnej kondycji rozlewisko wróci za pięć lat. Rozlewisko może i wróci, ale czy wrócą czaple?

PS. Za tydzień ostatnie w tym roku zdjęcia zza trzcin.
  


 Dokfotka, czyli tak bywało w ubiegłym roku.


9 komentarzy:

 1. Super jak zwykle. I jeszcze trudniej będzie mi wybrać te naj

  OdpowiedzUsuń
 2. Złote światło sprzyja fotografowaniu Czapli. Pozdrowienia. Igor

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki Beata, ale super to jest czapla, jako ptak. Co do przedostatniej, to akurat ta wygląda jakoś tak dinozaurowato.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta ósma w kolejności od góry ...taka nostalgiczna...dlatego nawet lepsza niż "Biała w czerwonym":)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardziej głodna, niż nostalgiczna. Na szczęście dostałem informację, że parę kilometrów dalej czaple mają co jeść i jest ich więcej niż jedna!

   Usuń
 5. Ja chyba wybieram sekwencję: dziób ppod wodę i powrót. Ale tylko wszystkie cztery razem

  OdpowiedzUsuń